Platformy pre streamovanie
Ako fungujú? V zásade ponúkajú medzičlánok medzi Vašim počítačom so softvérom pre spracovanie obrazu a zvuku na prenos, tzv. encoder (príkladom takéhoto softvéru je napr. open source projekt OBS) a napríklad Vašou webovou stránkou, kde zverejníte uvedený prenos.
Všetky (minimálne väčšina) tieto platformy umožňujú aj priame streamovanie cez ich aplikáciu bez nutnosti použitia softvéru pre spracovanie obrazu a zvuku na prenos od tretej strany.
Čo nám umožňuje softvér na prenos obrazu a zvuku z vášho počítača: takýto softvér prenesie obraz z Vašej plochy alebo kamery pripojenej k počítaču + k tomu pridá zvuk z mikrofónu alebo z nahrávky. Toto všetko prenesie pomocou už predkonfigurovaných spojení na rôzne služby, resp. pomocou protokolu RTMP na akýkoľvek streamovací server. Okrem toho niektoré softvéry obsahujú režijné funkcionality prechodov medzi scénami, nastavenie viacerých scén atď. a aj ďalšie funkcionality. Príkladom takéhoto softvéru je napr.: OBS, je k dispozícií zadarmo.
Takýmto sprostredkovateľom môže byť napríklad v zadarmo verzií YouTube Live. Výhoda alebo nevýhoda je to, že tento stream je dostupný aj na stránke youtube.com z ktorej sa streamuje. Viete mu však zadať, či má alebo nemá byť vyhľadateľný. Na Vašu stránku si ho viete pripojiť ako „Embed Player“ pomocou HTML príkazu <iframe>, ktorý stránka vie automaticky vygenerovať a na Váš web ho vložíte ako HTML kód. Problémom tohto prístupu je, ak chcete obmedziť prístup k tomuto videu len určitým užívateľom – títo užívatelia musia mať Google Účet.